“Vajza ime kishte ëndrra”, flet babai i shqiptares që vdiq në aksidentin e trenave: Askush nuk duhet të mohojë përgjegjësinë

Babai i Evgjeni Mickës, e cila humbi jetën në aksidentin e trenave në Tempi, ka folur për trishtimin e papërshkrueshëm që po përjeton ai dhe familja e tij.

Sotir Micka, duke folur për ANT1, u ka bërë apel gazetarëve duke thënë që të mos shqetësojnë partnerin e saj që i mbijetoi tragjedisë.

Askush nuk ka ardhur për ndihmë, madje as psikolog, ka theksuar ai.

“Kanë kaluar orë e ditë dhe unë jam më mirë. Problemin më të madh e ka nëna e saj dhe vajza ime tjetër”, tha fillimisht babai i Evgjenisë dhe vazhdoi duke thënë se askush nuk ka ardhur për të ndihmuar.

“Asnjë psikolog. Asgjë, askush. Të vetmit që na ndihmuan dhe i falënderojmë shumë, ishin disa zonja psikologe, kur shkuam për të marrë trupin”, tha ai.

“Kam dëgjuar shumë, disa të vërteta, disa gënjeshtra. Po mundohem t’i sqaroj. Patjetër që ishte faji i dikujt. Por gabimi njerëzor doli i rregullueshëm. Unë nuk kam celular, nuk kam dua të flas me këdo, personalisht askush nuk më ka kërkuar të më them asgjë”, theksoi ai.

Siç rrëfeu ai, vajza e tij mori diplomën në fillim të dhjetorit dhe kishte vetëm ëndrra në jetën e saj.

Në lidhje me partnerin e Evgjenisë, babai i saj tha se ai po kalon traumën e tij dhe u lut që të mos shqetësohet familjen e tij.

“Vajza ime po shkon… Tani çfarë t’ju them tjetër… Mos e shqetësoni familjen tjetër. Gjithçka që shihni në foto, ishte Evgjenia. Ata morën fëmijën tim bashkë me gjithçka tjetër. Askush nuk duhet të mohojë përgjegjësinë”, theksoi ai. /albeu.com


Shtuar 7.03.2023 14:18