“Ushtaret femra paradë me taka”, plani i Ukrainës shkakton debat të madh

Ministra e Mbrojtjes në Ukraninë po planifikon që ushtaret femra të marshojnë me taka të larta në vend të çizmeve të ushtrisë, në një paradë që do të zhvillohet muajin tjetër në 30-vjetorin e shpërbërjes së Bashkimit Sovjetik.

Kjo gjë ka shkaktuar zemërim  dhe debat të madh. Irina Gerashchenko, një anëtare e parlamentit në opozitë, tha se ishte seksizëm, jo ​​barazi.

Shumë njerëz në Ukrainë shprehën tronditje për planin, dhe një grup ligjvënësish që i bën thirrje Ministrit të Mbrojtjes Andriy Taran që të tërhiqej nga vendimi.

Edhe Maria Berlinskaya, një veterane e ushtrisë, tha se një paradë duhet të tregonte aftësi ushtarake, jo modë./albeu.com


Shtuar 3.07.2021 14:25