Ushqimet që nuk janë të mira për fytyrën tuaj

Shumë studime kanë treguar se ushqimi që konsumojmë ndikon në shëndetin e trupit tonë, si dhe në shëndetin e lëkurës sonë.

Siç raporton “Daily Mail”, një dietë e pasur me fruta dhe perime mund t’i japë lëkurës sonë shkëlqim, por edhe pamje rinore. Megjithatë, disa ushqime mund të çojnë në probleme të lëkurës si akne fytyre, lëkurë të thatë dhe madje edhe rrudha.

“Ka disa ushqime që nuk ua rekomandoj pacientëve të mi për të ruajtur shëndetin sa më të mirë të lëkurës”, shpjegon dermatologia Tivi Marutapa, e cila rendit disa ushqime që thotë se nuk i konsumon kurrë dhe nuk ua rekomandon të tjerëve.

Së pari, ajo pretendon se gjëja e parë që duhet bërë është të shmangni konsumimin e ushqimeve të pasura me sheqer të rafinuar. Dihet se konsumimi i tepërt i sheqerit mund të shkaktojë shtim në peshë dhe prishje të dhëmbëve, por nuk është i mirë as për lëkurën tonë. Shumë sheqer i rafinuar mund të nxisë proceset e plakjes në qelizat e trupit, paralajmëron Dr. Marutapa.

“Sigurisht që ne mund të shijojmë sheqer të rafinuar në mënyrë të moderuar, si ëmbëlsira, biskota ose ëmbëlsira, dhe unë prirem të ha një lugë akullore. Megjithatë, sheqeri i tepërt i rafinuar në dietën tonë mund të përshpejtojë plakjen e lëkurës”, shton ajo.

Përveç ushqimeve të pasura me sheqer, ajo pohon se pijet alkoolike janë gjëja e dytë që e shkatërron më shumë lëkurën tonë. Siç shpjegon ajo, konsumimi i sasive të mëdha të alkoolit jo vetëm që shkakton probleme të tjera, por është shumë i keq edhe për lëkurën tonë.

Efekti diuretik, i cili inkurajon trupin të nxjerrë më shumë lëngje, çon në humbjen e lëngjeve dhe lëndëve ushqyese që janë jetike për një pamje të shëndetshme të lëkurës.

“Si rezultat, lëkura mund të bëhet e fryrë dhe e rrudhosur për shkak të humbjes së elasticitetit. Alkooli gjithashtu irriton lëkurën, duke çuar në skuqje. Në përgjithësi këshilloj që alkooli të mbahet në minimum, veçanërisht para një ngjarjeje të madhe kur dëshironi që lëkura juaj të duket sa më mirë”, këshillon Marutapa.


Shtuar 10.06.2023 18:19