Ushqimet që do t’ju ​​ndihmojnë të lini duhanin

Sipas hulumtimeve të fundit, një dietë e përditshme e pasur me fruta dhe perime mund t’ju ​​ndihmojë të lini duhanin.

Por cilat janë ushqimet që do t’ju ​​ndihmojnë të heqni qafe nikotinën?

Spinaq

Hulumtimet tregojnë se duhanpirësit kanë tendencë të kenë nivele më të ulëta të acidit folik sesa jo duhanpirësit. Ky acid është thelbësor për ruajtjen e muskujve, nervave dhe trurit të shëndetshëm. Për fat të mirë, spinaqi është i pasur me këtë lëndë ushqyese! Thuhet gjithashtu se perimet jeshile “prishin” shijen e cigares. Pra është perime perfekte për ju që doni të lini duhanin.

Kivi

Pirja e duhanit zvogëlon thithjen e vitaminave A, C dhe E, prandaj është e rëndësishme të hani shumë fruta, të tilla si kivi, i cili përmban më shumë vitaminë C sesa edhe portokallet.

Uji

Uji lufton dëmet e brendshme të shkaktuara nga nikotina dhe madje mund të ndihmojë në trajtimin e simptomave të tërheqjes. A e dini gjithashtu se nikotina mund t’ju dehidratojë? Prandaj pini 8 gota ujë në ditë për të hidratuar trupin tuaj dhe për të përshpejtuar metabolizmin tuaj.

Portokall

Portokalli është i pasur me vitaminë C, e cila rrit numrin e qelizave të bardha të gjakut. Kjo ndihmon trupin të luftojë toksinat që vijnë nga thithja e duhanit.

Karota

Ato janë të pasura me vitamina A, B dhe C, të cilat mund t’ju ​​ndihmojnë të eliminoni nikotinën nga trupi juaj./albeu.com


Shtuar 12.10.2021 15:52