Uragani Ian: Mbi 90 viktima në Florida

Numri i të vdekurve nga uragani Ian thuhet se është rritur në mbi 90 në Florida, ndërsa personeli i shpëtimit vazhdon të kërkojë të mbijetuar.

Zyrtarët në Florida janë sulmuar pasi kritikët pretendojnë se banorët në disa zona të goditura nuk kanë marrë paralajmërim të mjaftueshëm paraprak për t’u evakuuar.

Të paktën gjysma e vdekjeve të regjistruara deri më tani janë në kontenë Lee, ku Ian arriti në tokë si një stuhi e kategorisë 4.

Presidenti Joe Biden pritet të vizitojë Florida të mërkurën.

Të hënën, zoti Biden vizitoi Porto Rikon e cila u godit nga uragani Fiona vetëm disa ditë përpara se Ian të ngarkonte me kamion Florida ku premtoi 60 milionë dollarë (53 milionë £) ndihmë për të ndihmuar territorin amerikan.

“Ne do të sigurohemi që të merrni çdo dollar të premtuar,” tha ai në komunën e Ponce, pjesë të së cilës ishin ende pa energji të hënën.

Sipas rrjetit partner amerikan të BBC-së, CBS, numri i të vdekurve nga uragani në Florida u rrit në të paktën 94 pasditen e së hënës. Katër vdekje të tjera janë konfirmuar në Karolinën e Veriut.

Shumica e vdekjeve, 54 janë raportuar në Qarkun Lee, i cili përfshin zonat e goditura fort Fort Myers, Sanibel dhe Pine Island, tha Sherifi Carmine Marceno në një konferencë shtypi të hënën.

Të premten, guvernatori i Floridës Ron DeSantis e përshkroi qarkun si “tokë zero” për uraganin.


Shtuar 4.10.2022 08:17