Ukraina: Rusia tërhiqet nga Kharkivi

Raportet thonë se Ukraina ka detyruar forcat ruse të tërhiqen nga Kharkiv, me sa duket “duke fituar betejën” për qytetin, siç e përshkruan një institut i respektuar i SHBA-së.

Raportet e fundit të agjencisë i japin njëfarë besimi pretendimit, me një zëdhënës të Shtabit të Përgjithshëm të Ukrainës i cituar nga AFP të ketë thënë se në rajon, “përpjekjet kryesore të armikut janë të përqendruara në sigurimin e tërheqjes së njësive të tij nga qyteti i Kharkiv”.

Ndërkohë, gazetarët e Reuters thonë se qyteti verilindor ka qenë i qetë për rreth dy javë.

Moska ende raportohet se po bombardon zonat e afërta, megjithatë, duke përfshirë Dergachi, rreth 10 km në veri të Kharkiv, dhe vonë të premten, raportet në mediat ruse thanë se forcat ruse kishin goditur një depo armësh në rajon.

Kapja e Kharkiv ishte një objektiv kryesor rus dhe qyteti u granatua rëndë gjatë pushtimit, duke çuar në qindra civilë të vrarë. Në fjalimin e tij të fundit me video, Presidenti Volodymyr Zelensky tha se forcat e Ukrainës po bëjnë gjithçka që është e mundur për të çliruar vendin.

Shtuar 14.05.2022 09:31