Ukraina: Po e dërrmojmë ushtrinë ruse, ky është numri i ushtarëve armiq që kemi eleminuar

Teksa lufta në Ukrainë po shkon rreth 1 muaj që po zhvillohet, Ukraina thotë se i ka shkaktuar kosto të mëdha ushtrisë ruse.

Sipas burimeve ukrainase, trupat ruse humbën rreth 15,600 personel nga 24 shkurt deri më 23 mars.

Ukrinform thotë se këtë e ka bërë të ditur Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës në Facebook .

Për më tepër, armiku humbi 517 tanke, 1.578 automjete të blinduara luftarake, 267 sisteme artilerie, 80 MLRS, 47 sisteme të mbrojtjes ajrore, 101 avionë, 124 helikopterë, 1.008 automjete, katër anije/varka, 70 cisterna karburanti dhe 42 tanke taktike dhe taktike UAV dhe, 15 copë pajisje speciale.

Të dhënat po përditësohen. Llogaritja është e ndërlikuar nga luftimet intensive.