U kapën me disa kilogramë kokainë e 10 mijë paund, dënohen dy trafikantët shqiptarë të drogës në Britani

Dy tregtarë kokaine të cilët fshehën kokainën në një ndarje të fshehtë të një kutie dorezash në një përpjekje “të kotë” për të fshehur kriminalitetin e tyre janë burgosur.

Orest Malushi, 44 vjeç, dhe Olsian Vogli, 31 vjeç, u kapën jashtë një apartamenti që Vogli e përdorte si depo ku policia gjeti 100,000 £ para. Ata u dënuan përkatësisht me dy vjet e gjashtë muaj dhe pesë vjet e katër muaj në Gjykatën Harrow Crown më 9 janar për vepra që lidhen me drogën. Shtetasit shqiptarë po hetoheshin nga oficerët e Partneritetit të Krimit të Organizuar (OCP) – një njësi e përbashkët e Agjencisë Kombëtare të Krimit dhe e Shërbimit Policor Metropolitan.

Dyshja u arrestuan pranë makinës së Malushit në Hendon në korrik të vitit të kaluar nga oficerët e OCP që i kishin nën vëzhgim. Vogli ishte parë teksa hynte dhe dilte nga një banesë në Caversham Road, Colindale, të cilën e përdorte si strehë pak para arrestimit. Oficerët e OCP kontrolluan një çantë shpine të zezë që ai mbante, e cila përmbante gjysmë kilogram kokainë.

Ata gjetën gjithashtu tre telefona celularë dhe dy kilogramë e gjysmë kokainë të tjera, të cilat ishin fshehur brenda një ndarje të përshtatur posaçërisht në kutinë e dorës së makinës së Malushit. Më shumë se 100,000 £ në para të gatshme dhe një telefon celular me disa karta SIM u gjetën pasi banesa u kontrollua.

Malushi dhe Vogli u deklaruan fajtorë për posedim kokaine me qëllim furnizimin gjatë seancave të mëparshme në Gjykatën e Kurorës St Albans.

Andrew Tickner, nga OCP, tha: “Kokaina e furnizuar nga Olsian Vogli dhe Orest Malushi po gjeneronte qartë fitime të mëdha për grupin e krimit të organizuar ku ata i përkisnin, siç tregohet nga sasia e parave të gatshme që gjetëm në apartament.

Fshehja në makinën e Malushit ishte në fund të fundit një përpjekje e kotë për të fshehur kriminalitetin e tij, por tregon kohën dhe vëmendjen që furnizuesit e drogës do t’i kushtojnë profesionit të tyre kriminal.