U ekzekutua sapo doli në ballkon, vila ku u vra lideri i Al Kaedës Ayman al-Zawahiri

Presidenti Joe Biden njoftoi të hënën në mbrëmje se një sulm me dron i CIA-s vrau udhëheqësin e Al Kaedës, Ayman al-Zawahiri, zëvendësin fanatik të Osama Bin Ladenit, i cili ishte organizatori i sulmeve të shumta gjatë dy dekadave të fundit që kanë lënë të vdekur mijëra amerikanë.

Sipas Dailymail, shtëpia e shënjestruar në sulm ishte në pronësi të një ndihmësi të lartë të Sirajuddin Haqqani, Ministri i Brendshëm për Talibanët, i cili është i afërt me zyrtarë të lartë të Al Kaedës dhe kërkohet nga FBI për t’u marrë në pyetje.

Sulmi u krye në një shtëpi banimi në zonën Sherpur të Kabulit, një lagje e pasur në qendër të qytetit ku jetojnë disa zyrtarë të qeverisë talebanë.

Al-Zawahiri po qëndronte në ballkonin e shtëpisë trekatëshe kur u godit nga dy raketa R9X, një raketë ferri e armatosur me tehe të gjata që synonte të vriste objektiva me energji kinetike për të minimizuar dëmtimin e madh kolateral.

Raketat e zjarrit të ferrit janë zhvilluar për sulme precize me dron dhe shpesh përdoren kundër objektivave me vlerë të lartë.

Sulmi u krye në orët e hershme të mëngjesit të së dielës me orën, ndërkohë të shtunën në mbrëmje në Shtetet e Bashkuara pasi zyrtarët e inteligjencës amerikane mësuan se al-Zawahiri u zhvendos në Afganistan vitin e fundit.

Ky ishte sulmi i parë në Afganistan që nga largimi i forcave amerikane vitin e kaluar dhe deshën gjashtë muaj për të planifikuar.

Shtuar 2.08.2022 10:35

Tags: ,