TuttoSport rendit arsyet pse Gattuso është trajneri ideal për Juven

Një nga kandidatët më të njohur në rast ndryshimi mbetet Rino Gattuso. Arsyet janë të ndryshme.

Trajneri i Napolit, përveç lojës cilësore dhe për rritjen e viteve të fundit, vlerësohet për karizmën dhe karakterin që ai transmeton te skuadrat e tij.

Karakter që muajt e fundit i ka lejuar Napolit të fillojnë një rikthim që është gjithçka veçse i dukshëm.

Aspekteve tekniko-temperamentale i shtohet edhe një tjetër, megjithatë jo dytësor:

Gattuso nuk ka rënë dakord me presidentin Aurelio De Laurentiis për rinovimin e kontratës dhe kështu në fund të qershorit ai do të jetë i lirë të zgjedhë aventurën e radhës.

Ditët e fundit pista e Fiorentinës duket se është ftohur. Rino, para se të angazhohet në një klub, dëshiron të shohë dhe vlerësojë të gjitha ofertat që do të arrijnë në tryezën e Jorge Mendes, i cili përveç se është super menaxher i Cristiano Ronaldo-s është gjithashtu agjent i tij i referimit.

Interesi i Juventus-it është konkret, por rruga nuk është e shënuar në dishezë, gjithashtu sepse në Continassa nuk janë ende 100% të sigurt për ndarjen nga Pirlo. Lazio është gjithashtu mbi Gattuso-n. Po, sepse vazhdimi i martesës midis Simone Inzaghi dhe Biancocelesti është në rrezik.

Shtuar 21.05.2021 15:07