Trupat indiane i bashkohen stërvitjes ushtarake ruse

Trupat e ushtrisë indiane kanë zbarkuar në Rusi për një stërvitje ushtarake njëjavore, tha sot Ministria e Mbrojtjes e Indisë.

Në një deklaratë, qeveria indiane tha se forcat e saj kanë marrë pjesë rregullisht në stërvitjet shumëpalëshe në Rusi, së bashku me një numër vendesh të tjera.

Më tej ai tha se trupat “arritën në vendndodhjen e stërvitjes dhe gjatë shtatë ditëve të ardhshme do të ndërmarrin manovra të përbashkëta për të përfshirë stërvitje të përbashkëta stërvitore në terren, diskutime luftarake dhe ushtrime të fuqisë së zjarrit”.

Moska njoftoi në fund të korrikut se do të zhvillonte stërvitjen “Vostok” në lindje të vendit, pavarësisht se po zhvillon një luftë gjashtëmujore në Ukrainë.

Kina, Bjellorusia, Mongolia dhe Taxhikistani janë pjesëmarrësit e tjerë.

Shtetet e Bashkuara, të cilat kanë thelluar partneritetin e tyre ushtarak me Indinë vitet e fundit, kanë treguar shqetësimin e tyre me trupat indiane që i bashkohen stërvitjes në Rusi./albeu.com

Shtuar 1.09.2022 19:22