Tronditëse/ Një në 100 njerëz në Gaza është vrarë që nga 7 tetori

Sipas statistikave palestineze, rreth një në 100 njerëz në Gaza është vrarë që nga shpërthimi i luftës mes Izraelit dhe Hamasit më 7 tetor.

Ministria palestineze e Shëndetësisë në Ramallah njoftoi në përditësimin e saj të hënën se të paktën 22,835 njerëz janë vrarë në enklavën e rrethuar që nga fillimi i luftës.

Ky numër marramendës i vdekjeve do të thotë se 1% e popullsisë totale të enklavës prej 2.27 milionë banorësh të paraluftës tani nuk është më.

Sipas ministrisë, 58,416 persona të tjerë janë plagosur, që do të thotë se më shumë se një në 40 banorë të Gazës ka mbetur i plagosur në konflikt. Ministria gjeneron të dhënat e saj nga spitalet në Rripin e Gazës të kontrolluar nga Hamasi.

Muajin e kaluar, Forcat e Mbrojtjes të Izraelit (IDF) thanë se besojnë se kanë vrarë dy civilë palestinezë për çdo militant të Hamasit, një raport që një zëdhënës i IDF e përshkroi për CNN në atë kohë si “jashtëzakonisht pozitiv”.

Izraeli ka pohuar gjithashtu se më shumë se 8,000 nga të vdekurit janë militantë.

IDF filloi operacionin e saj në Gaza menjëherë pasi Hamasi nisi një sulm terrorist në jug të Izraelit më 7 tetor. Militantët e saj vranë më shumë se 1200 njerëz, kryesisht civilë dhe rrëmbyen rreth 200 të tjerë. Disa nga pengjet që u morën në Gaza janë liruar nga Hamasi në këmbim të palestinezëve të mbajtur në burgjet izraelite.

Që nga java e kaluar, qeveria izraelite ka deklaruar se beson se 132 persona mbahen peng prej Hamasit që nga fillimi i tetorit. Prej tyre, dhjetëra mendohet të jenë të vdekur.


Shtuar 8.01.2024 23:00