Tre avionë ushtarakë rusë kapen pranë Polonisë, i dorëzohen NATO-s

Dy avionë luftarakë holandezë F-35 kanë kapur një formacion prej tre avionësh ushtarakë rusë afër Polonisë, ka thënë ministria e mbrojtjes e Holandës.

Avionët holandezë shoqëruan avionin rus, i cili i ishte afruar Polonisë nga Kaliningrad.

Kaliningrad është një enklavë ruse e bregdetit balltik midis Polonisë dhe Lituanisë, të cilat janë të dyja anëtarë të aleancës ushtarake perëndimore të NATO-s.

“Pas identifikimit rezultoi se ishin tre avionë: një rus IL-20M Coot-A që u shoqërua nga dy Su-27 Flankers. F-35 holandez shoqëruan formacionin nga distanca dhe ia dorëzuan eskortën partnerëve të NATO-s. “, vijoi ministria e mbrojtjes.

Il-20M Coot-A është emri raportues i NATO-s për avionin rus të zbulimit Ilyushin Il-20M ndërsa Su-27 Flankers është emri raportues i NATO-s për avionët luftarakë Sukhoi Su-28.

Ministria ruse e mbrojtjes nuk ka bërë asnjë reagim./albeu.com


Shtuar 14.02.2023 08:47