Trajtoi pacienten për djegie të rënda, por nuk referoi ngjarjen në polici, ndiqet penalisht mjeku në Dibër pasi 74-vjeçarja ndërroi jetë

Një mjek në Spitalin e Dibrës është ndjekur penalisht nga policia, pasi nuk ka njoftuar uniformat blu për një prej pacienteve që ka trajtuar me ndihmë mjekësore në datë 11 gusht.

Një zonjë 74 vjeçe është paraqitur në spital me djegie të rënda dhe si pasojë e plagëve ka ndërruar jetë pas një jave, por ngjarja nuk ishte referuar në polici.

Shkaku i djegies së të ndjerës është bërë një bombol gazi në banesën e saj dhe ngjarja mësohet të jetë aksidentale.

“Specialistët për Hetimin e Krimeve në Komisariatin e Policisë Bulqizë referuan materialet në Prokurori dhe filloi procedimi penal për shtetasin S. L.,  banues në Tiranë, mjek në Spitalin Rajonal Dibër, pasi më datë 11.08.2022, ky shtetas, gjatë kryerjes së detyrës si mjek roje, nuk ka njoftuar shërbimet e Policisë se është paraqitur në Urgjencë, me djegie të rëndë, shtetasja B. M., 74 vjeçe, banuese në Bulqizë, e cila si pasojë e dëmtimeve nga djegia, më datë 17.08.2022, ka humbur jetën. Nga veprimet hetimore ka rezultuar se 74-vjeçarja është djegur aksidentalisht në banesën e saj, nga bombula e gazit që e përdorte për gatim”, njofton policia.

Shtuar 18.08.2022 08:46