Tornadot dhe stuhitë godasin SHBA-të, 6 të vdekur

Të paktën 6 persona humbën jetën pasi tornadot dhe stuhitë e forta shpërthyen disa pjesë të Tenesit të shtunën.

Ndërtesat u shndërruan në rrënoja dhe komunitetet u zhytën në errësirë ​​kur moti ekstrem goditi pjesë të shtetit jugor të SHBA.

Tre nga vdekjet u raportuan në një periferi veriore të Nashville, kryeqyteti i shtetit.

Dy të rritur dhe një fëmijë u vranë në qytetin e Clarksville, rreth 50 milje (80.4 km) në veri-perëndim.

Joe Pitts, kryetari i bashkisë së qytetit, ka shpallur një gjendje të jashtëzakonshme, duke përfshirë një shtetrrethim në orën 21:00, i cili do të vazhdojë të dielën.


Shtuar 10.12.2023 08:37