Tërmeti i fuqishëm godet Indonezinë

Një tërmet i fortë me magnitudë 6.2 goditi provincën e largët Maluku të Indonezisë të hënën, tha Qendra Gjermane e Kërkimeve për Gjeoshkencat (GFZ), por nuk ka raporte të menjëhershme për dëme të mëdha ose vdekje.

Agjencia gjeologjike indoneziane e përcaktoi magnitudën në 5.9 ballë pa rrezik për cunami. Maluku i Veriut mbulon pjesën veriore të ishujve Maluku.

Epiqendra e tërmetit ishte 11 km (6.8 milje) në verilindje të Jailolo, në ishullin Halmahera, në një thellësi prej 168 km, shtoi agjencia.

Tërmeti u ndje në disa qytete në Maluku Verior dhe Sulawesi Verior, i cili është në perëndim të epiqendrës.

Në Sulawesi të Veriut, Manado, tërmeti u ndje fort dhe shkaktoi panik, tha një banor.

Agjencia e Katastrofave të Indonezisë tha se një qendër sportive raportohet se është dëmtuar në Manado.

Indonezia shtrihet në të ashtuquajturën “Unaza e zjarrit e Paqësorit”, një zonë me aktivitet të lartë sizmik që qëndron mbi pllaka të shumta tektonike.


Shtuar 11.09.2023 20:05