Tërmeti apokaliptik në Turqi dhe Siri, eksperti: Mund të shkaktojë rrëshqitje të mëdha dheu

Turqia dhe Siria janë duke përjetuar një tragjedi pas goditjes së fortë të tërmetit mëngesin e ditës së hënë, i cili aktualisht ka lënë mbi 5 mijë viktima, mijëra të tjerë të plagosur dhe nën rrënoja.

Por për ekspertët duket se e keqja nuk ka mbauar ende, pasi përvecc pasgoditjeve tërmeti me magnitudë 7.8 do të lërë dhe pasoja të tjera.

Bruce Malamud, profesor i rreziqeve natyrore dhe mjedisore në King’s College në Londër, tha se aktiviteti sizmik “ka të ngjarë të shkaktojë qindra ose mijëra rrëshqitje dheu brenda disa orëve”.

“Agjencitë dhe menaxherët e ndihmës ndaj rreziqeve duhet të jenë të vetëdijshëm për rreziqe të tjera natyrore,” tha ai.

Sipas profesorit, një numër i madh njerëzish do të duhet të zhvendosen dhe zyrtarët duhet të sigurohen që ata të mos zhvendosen në zona të prirura ndaj rreziqeve të tjera.

Ai riktheu në kujtesë një ngjarje të ndodhur pas rënies së një tërmeti vite më parë në Azi, ku sipas tij shumë njerëz vdiqën pasi u zhvendosën në një fushë e cila u përmbyt disa muaj më vonë.

AlbEu.com/


Shtuar 7.02.2023 17:23