Tërmeti apokaliptik në Marok, nga Putin te Zelensky dhe Papa, liderët botërorë shprehin ngushëllimet

Reagimi ndërkombëtar ndaj tërmetit 6.8 ballë që goditi Marokun mbrëmjen e kaluar ka qenë i madh.

Deri më tani, 1037 njerëz janë konfirmuar të vdekur ndërsa operacionet e shpëtimit vazhdojnë. Në këtë mes, liderët botërorë kanë shprehur ngushëllimet dhe ngushëllimet e tyre.

Në një deklaratë të shtunën, presidenti i SHBA Joe Biden tha se është “thellësisht i pikëlluar” nga tërmeti dhe se administrata e tij është në kontakt me zyrtarët marokenë. “Ne po punojmë me shpejtësi për të siguruar që qytetarët amerikanë në Marok janë të sigurt dhe jemi të gatshëm të ofrojmë çdo ndihmën e nevojshme për popullin maroken”, tha Biden.

-Edhe sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, shprehu gjithashtu “trishtimin e tij të thellë për humbjen e jetës dhe shkatërrimin” dhe “ngushëllimet e përzemërta” për të prekurit, duke i bërë jehonë premtimit të Biden për ndihmë.

-Presidenti francez, Emmanuel Macron, në një postim në platformën ‘X’, ka shkruar se “Të gjithë jemi të shkatërruar nga tërmeti i tmerrshëm në Marok. Franca është e gatshme të ndihmojë në përpjekjet e shpëtimit.”

-Presidenti kinez Xi Jinping i shprehu ngushëllimet e tij mbretit maroken Mohammed VI, njoftoi media shtetërore kineze CCTV të shtunën, duke e quajtur tërmetin “tronditës”.

“Në emër të qeverisë dhe popullit kinez, u shpreha ngushëllimet më të thella viktimave, familjes së tyre dhe të plagosurve. Unë besoj se, nën udhëheqjen e madhërisë suaj Mbretit, qeveria marokene dhe populli patjetër mund të shërohen shpejt nga kjo fatkeqësi dhe të rindërtojnë shtëpitë e tyre,” tha Xi në një deklaratë.

-Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky i dërgoi “ngushëllimet më të thella Mbretit të HM Mohammed VI dhe të gjithë marokenëve për jetët e humbura në tërmetin e tmerrshëm. I uroj të lënduarve një shërim të shpejtë”.

-Ka reaguar edhe presidenti rus, Vladimir Putin, i cili iu drejtua mbretit të Marokut në një deklaratë të publikuar në faqen e internetit të Kremlinit, ku tha se “Rusia ndan përvojat dhe pikëllimin e popullit mik të Marokut”.

-Presidenti Rexhep Tajip Erdogan i Turqisë , i cili përjetoi tërmetin e tij të tmerrshëm në fillim të këtij viti – pasi më shumë se 50,000 njerëz u vranë në Turqi dhe Siri – përcolli “urimet e tij më të mira për të gjithë njerëzit maroken të prekur nga fatkeqësia e tërmetit në Marokun miqësor dhe vëlla.”

-Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen, kancelari gjerman Olaf Scholz, kryeministri spanjoll Pedro Sanchez dhe kryeministri belg Alexander De Croo kanë thënë gjithashtu se ata dhe vendet e tyre janë “me viktimat” e tragjedisë.

-Kryeministri indian Narendra Modi hapi samitin e G20 të shtunën me “ngushëllime të përzemërta” për të gjithë të prekurit nga tërmeti. Ai më vonë tha në llogarinë e tij X se ishte “jashtëzakonisht i dhimbshëm nga humbja e jetëve”.

-Papa Françesku shprehu të shtunën “solidaritetin e tij të thellë” me marokenët e goditur nga tërmeti vdekjeprurës në një telegram të dërguar në Marok nga Sekretari i Shtetit i Vatikanit, Pietro Parolin. “Ati i Shenjtë i lutet më të lartat për të mbështetur popullin e Marokut në këtë sprovë dhe ofron inkurajimin e tij për autoritetet civile dhe shërbimet e shpëtimit”, shtohet ajo.


Shtuar 9.09.2023 17:29