Të tjera detaje nga dokumentet sekrete amerikane: Ushtarë nga vendet perëndimore janë dërguar në Ukrainë

Dokumentet shumë të klasifikuara të Pentagonit të zbuluara në internet javët e fundit kanë ofruar një dritare të rrallë se si SHBA spiunojnë aleatët dhe armiqtë njësoj, duke tronditur thellë zyrtarët amerikanë, të cilët kanë frikë se zbulimet mund të rrezikojnë burime të ndjeshme dhe të komprometojnë marrëdhënie të rëndësishme me jashtë.

Disa nga dokumentet, për të cilat zyrtarët amerikanë thonë se janë autentike, ekspozojnë shkallën e përgjimit të SHBA-së mbi aleatët kryesorë, duke përfshirë Korenë e Jugut, Izraelin dhe Ukrainën.

Të tjerë zbulojnë shkallën në të cilën SHBA ka depërtuar në Ministrinë ruse të Mbrojtjes dhe organizatën mercenare ruse Wagner Group, kryesisht përmes komunikimeve të përgjuara dhe burimeve njerëzore, të cilat tani mund të ndërpriten ose të vihen në rrezik.

Megjithatë, të tjerët zbulojnë dobësitë kryesore në armatimin, mbrojtjen ajrore dhe përmasat dhe gatishmërinë e batalioneve ukrainase në një pikë kritike të luftës, ndërsa forcat ukrainase përgatiten për të nisur një kundërofensivë kundër rusëve – dhe ashtu si SHBA dhe Ukraina kanë filluar të zhvillojnë një marrëdhënie më të besueshme reciproke mbi ndarjen e inteligjencës.

Ka pretendime se anëtarë të forcave të armatosura britanike kanë vepruar në Ukrainë, të cilat janë publikuar në një pjesë të shtypit, duke cituar dokumentet e fshehta të zbuluara. Dje Ministria Britanike e Mbrojtjes paralajmëroi se informacioni i rrjedhur ishte “i pasaktë” dhe mund të jetë pjesë e një përpjekjeje për të përhapur “dezinformata”.

Megjithatë, mediat, duke përfshirë transmetuesin publik BBC dhe gazetën The Guardian, raportojnë se disa nga dokumentet, të cilat duket se janë autentike, tregojnë se deri në 50 anëtarë të forcave speciale të Ushtrisë Britanike ishin “dislokuar” në shkurt dhe mars këtë vit në Ukrainë, së bashku me dhjetëra kolegë të tyre nga shtetet e tjera perëndimore. Ata ishin pothuajse dy herë më shumë se personeli i forcave speciale amerikane (14) dhe francezë (15).

Dokumentet, thekson Guardian, nuk e bëjnë të qartë se ku janë vendosur saktësisht pjesëtarët e forcave speciale dhe as çfarë kanë bërë saktësisht. Para se të shpërthente lufta në shkurt 2022, Britania kontribuoi në trajnimin e personelit ukrainas.

Ukraina ka ndryshuar tashmë disa nga planet e saj ushtarake për shkak të rrjedhjes, tha një burim i afërt me presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky për CNN.

Pentagoni ka ndërmarrë një “përpjekje ndërinstitucionale” për të vlerësuar ndikimin e rrjedhjes së informacionit, tha zëvendës sekretarja e shtypit e Pentagonit, Sabrina Singh.

“Departamenti i Mbrojtjes vazhdon të shqyrtojë dhe vlerësojë vlefshmërinë e dokumenteve të fotografuara që po qarkullojnë në faqet e mediave sociale dhe që duket se përmbajnë materiale të ndjeshme dhe shumë të klasifikuara”, tha Singh në një deklaratë. “Është ngritur një përpjekje ndërinstitucionale, e fokusuar në vlerësimin e ndikimit që këto dokumente të fotografuara mund të kenë në sigurinë kombëtare të SHBA-së dhe te aleatët dhe partnerët tanë.”

Singh shtoi se zyrtarët amerikanë folën me aleatët dhe partnerët gjatë fundjavës në lidhje me rrjedhjen dhe informuan “komitetet përkatëse të Kongresit”. /albeu.com


Shtuar 12.04.2023 10:52