Takimi Von der Leyen – Orban: Asnjë përparim në paketën e sanksioneve të BE-së, në Hungari

Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen darkoi me kryeministrin hungarez Viktor Orban dje në mbrëmje në Manastirin Carmelite në kështjellën e Budës, që tani është zyra e Kryeministrit, në Budapest.

Asnjë përparim nuk u arrit në paketën e gjashtë të sanksioneve të propozuara, të cilën Orban thotë se do të vërë veton në formën e saj aktuale, megjithëse von der Leyen shkroi në Twitter se bisedimet e tyre “ndihmuan në sqarimin e pyetjeve rreth sanksioneve dhe sigurisë së energjisë”.

Një fotografi e publikuar duket von der Leyen duke pirë lëng portokalli, ndwrsa Orban shampanjë.

“Ne bëmë përparim, por nevojitet punë e mëtejshme. Unë do të thërras një video-konferencë me lojtarët rajonalë për të forcuar bashkëpunimin në infrastrukturën e naftës,” tha ajo.

Kjo pritet të martën, me një takim të ri të 27 ambasadorëve të planifikuar për të mërkurën, sipas mediave hungareze.

Burimet e BE tregojnë se komisioni po ofron hyrje në det për të sjellë naftë jo-ruse në vendet pa dalje në det si Hungaria, Sllovakia dhe Republika Çeke.

Hungaria kërkon qindra milionë euro për të përshtatur rafineritë e saj kryesore për të marrë naftën Brent.

Qeveria hungareze po përpiqet gjithashtu të lidhë çdo paketë kompensuese financiare me lirimin e 7.2 miliardë eurove të mbajtura nga Hungaria nga paketa e Rimëkëmbjes dhe Rezistencës pas Covid-it për çështjet e sundimit të ligjit.