Takimi Ukrainë – Rusi, një rrugëzgjidhje diplomatike apo një shfaqje politike

Nga CNN

Sot takohen në kufirin Ukrainë-Bjellorusi, pranë lumit Pripyat delegacionet Rusi-Ukrainë. Por a do të jetë takimi një përparim diplomatik apo një shfaqje politike anësorë ndërkohë që Rusia vazhdon ofensivën e saj në Ukrainë?

Së parë, le të qartësojmë se takimi nuk është një samit midis Presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky dhe Presidentit rus Vladimir Putin.

Në vend të tyre do të takohen delegacionet e të dyja palëve. Zyra e Zelensky tha se presidenti bjellorus, Alexander Lukashenko e telefonoi Presidentin ukrainas të dielën dhe i ofroi garanci sigurie, duke thënë se Lukashenko “kishte marrë përgjegjësinë për të siguruar që të gjithë avionët, helikopterët dhe raketat e stacionuara në territorin Bjellorusi do të qëndrojnë në terren gjatë udhëtimit dhe takimit të delegacionit ukrainas”.

Por a mund të pranojë Ukraina ndonjë garanci nga Lukashenko?

Ky është i njëjti lider, autoritetet e të cilit detyruan të rrëzojë një fluturim të Ryanair mbi hapësirën ajrore të Bjellorusisë vitin e kaluar, duke pretenduar një “alarm sigurie” dhe arrestuan një disident të ri bjellorus, duke shkaktuar protesta ndërkombëtare.

Takimi i planifikuar i së hënës pason një mori deklaratash nga Kremlini, i cili pretendoi më parë se pala ukrainase kishte kundërshtuar propozimin e Rusisë për t’u takuar në Bjellorusi me një propozim për t’u takuar në Varshavë dhe më pas kishte hequr dorë nga kontaktet. Zyra e Zelensky mohoi pretendimet se ata refuzuan të negocionin.

Vazhdimi i një ofensive ushtarake, ndërkohë që varet premtimi për një rrugë diplomatike, të kujton disi të ashtuquajturin “procesi i Astanës”, bisedimet në kryeqytetin e Kazakistanit në 2017, të ndërmjetësuara pjesërisht nga Rusia për të lehtësuar negociatat midis opozitës siriane dhe zyrtarë që përfaqësojnë presidentin sirian Bashar al-Assad.

Irani dhe Turqia, të cilët mbështetën palët kundërshtare në luftën civile siriane, ndihmuan gjithashtu në ndërmjetësimin e këtyre bisedimeve, por disa vëzhgues i panë ato si një përpjekje nga Rusia për të krijuar një rrugë diplomatike që Moska mund të drejtonte, edhe pse avionët luftarakë rusë vazhduan të godasin armiqtë e Asadit.

Vetë Zelensky tha se kishte pritshmëri të ulëta për takimin dhe është joshëse të hamendësohet se takimi në kufi do të japë pak. Por ai i ofron Putinit të paktën një hapësirë ​​të mundshme për një dalje nga lufta në Ukrainë, nëse trupat e tij vazhdojnë të hasin pengesa në fushën e betejës kundër forcave ukrainase.

Ofensiva e Putinit është ende në ditët e para dhe Rusia mund t’i japë më shumë fuqi luftarake Ukrainës. Në mënyrë të tmerrshme, Ramzan Kadyrov, udhëheqësi pro-Kremlinit i rajonit rus të Çeçenisë, i bëri thirrje ushtrisë ruse të dielën që të zgjerojë ofensivën e saj në Ukrainë.

“Ka ardhur koha për të marrë një vendim konkret dhe për të filluar një operacion në shkallë të gjerë në të gjitha drejtimet dhe territoret e Ukrainës”, tha Kadyrov në një deklaratë në llogarinë e tij Telegram.

“Unë vetë kam zhvilluar vazhdimisht taktika dhe strategji kundër terroristëve, kam marrë pjesë në beteja. Sipas mendimit tim, taktikat e zgjedhura në Ukrainë janë shumë të ngadalta. Ato po na humbin kohën, sipas mendimit tim, nuk janë efektive.”

Kjo të fut frikën, kur thuhet nga nga një njeri që drejton Çeçeninë si çifligun e tij personal dhe është akuzuar nga vëzhgues ndërkombëtarë dhe të pavarur për shkelje të rënda të të drejtave të njeriut në republikën e tij dhe më gjerë.

Ishte gjithashtu një deklaratë veçanërisht rrëqethëse për të dëgjuar më 27 shkurt, përvjetorin e shtatë të vrasjes së politikanit të opozitës ruse, Boris Nemtsov në 2015.

Përkujtimet e vdekjes së Nemtsov janë një ngjarje vjetore në kryeqytetin rus, por kremtimi i këtij viti ishte një demonstrim paqësor kundër luftës.

Shumë njerëz sollën lule blu dhe ari, ngjyrën e flamurit ukrainas dhe lanë shënime ku bënin thirrje kundër luftës.

Nemtsov ishte një kritik i zëshëm i trajtimit të krizës së Ukrainës 2014 nga Putin, dhe në kohën e vdekjes së tij, ai thuhet se po hetonte përfshirjen e forcave ruse në betejat kryesore në rajonin Donbas të Ukrainës lindore, në një kohë kur Kremlini ishte ende duke mohuar se dërgoi trupat e saj atje.

Tani prania e tyre është e hapur, së bashku me një luftë më të gjerë që ka përfshirë Ukrainën./albeu.com