Takimi me Escobar, Rama “zbardh” dikutimin (FOTO & VIDEO)

Kryeministri Edi Rama ka komentuar takimin me Zëvendës Ndihmës Sekretarin e Shtetit dhe të Dërguarin e Posaçëm për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar.

Rama e cilësoi një takim miqësor dhe frytdhënës.

Kryeministri zbuloi se me zyrtarin e lartë amerikan diskutuan partneritetin e shkëlqyer mes Shqipërisë e SHBA, rolin e rëndësishëm të Shqipërisë në rajon, dialogun e domosdoshëm mes Kosovës e Serbisë.

Sipas Ramës, temë e rëndësishme e bisedës ka qenë gjithashtu edhe “Ballkani i Hapur”, që sipas Ramës projekti në fjalë ka mbështetjen e fuqishme të SHBA.

“Kënaqësi të mikprisja Zëvendës Ndihmës Sekretarin e Shtetit dhe të Dërguarin e Posaçëm për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, në një takim shumë miqësor, ku folëm për partneritetin e shkëlqyer mes Shqipërisë e SHBA, rolin e rëndësishëm të Shqipërisë në rajon, dialogun e domosdoshëm mes Kosovës e Serbisë dhe Ballkanin e Hapur, si një nisëm transformuese për ardhmërinë e rajonit, të cilën administrata e Presidentit Joe Biden e mbështet fuqimisht”, shkruan Rama./albeu.com/