Sulmohet me armë bashkia, 17 të vdekur, mes tyre kryebashkiaku dhe oficerë policie

Persona të armatosur kanë qëlluar për vdekje kryetarin e një qyteti të vogël në perëndim të Meksikës dhe të paktën 17 të tjerë, thonë zyrtarët.

Policia thotë se persona të armatosur sulmuan bashkinë e San Miguel Totolapan në orën 14:00 (19:00 GMT) të mërkurën. Fotografitë në internet e tregojnë atë të mbushur me vrima plumbash.

Partia e majtë PRD e kryebashkiakut Conrado Mendoza Almeda dënoi vrasjen e tij “frikacake” dhe kërkoi drejtësi.

Për sulmin është fajësuar banda kriminale Los Tequileros, e cila është e lidhur me një kartel të fuqishëm droge.

Oficerët e policisë dhe punonjësit e këshillit u vranë gjithashtu në masakër, me imazhe grafike të trupave të gjakosur të shtrirë në tokë që qarkullojnë në mediat sociale.

Babai i Mendoza Almeda-s, ish-kryetari i bashkisë Juan Mendoza Acosta, u vra gjithashtu – në shtëpinë e tij – përpara se sulmi të zhvendosej në bashkinë e qytetit.

Edhe sipas standardeve të dhunshme të shtetit Guerrero, ky ishte një sulm tronditës, raporton korrespondenti i BBC-së në Meksikë, Will Grant.

San Miguel Totolapan shtrihet në zemër të një rajoni të njohur si Tierra Caliente, një pjesë e dhunshme e Meksikës perëndimore të kontrolluar nga karteli i drogës.

Grupe të ndryshme luftojnë për kontrollin e rrugëve fitimprurëse të drogës në veri përgjatë korridorit të Paqësorit, shton korrespondenti ynë.

Në një raport paraprak të parë nga mediat lokale, prokurori i përgjithshëm i Guerreros tha se përveç 18 personave që u vranë, tre të tjerë u plagosën.

Pas sulmit, ministria e mbrojtjes tha se po vendoste njësi të ushtrisë dhe marinës në zonë për të gjetur personat e armatosur.