Sulmi në Dnipro, Zelensky publikon bilancin tragjik: Do të luftojmë për çdo jetë

Numri i të vdekurve nga sulmi me raketa ruse të shtunën në një bllok apartamentesh në qytetin ukrainas të Dnipro është rritur në 25, me 73 të tjerë të plagosur, tha Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky.

Këtu janë numrat e fundit nga shpërthimi, sipas përditësimit të Zelensky në kanalin e tij zyrtar Telegram:

U vranë 25 persona, përfshirë një fëmijë
73 persona u plagosën, mes tyre 13 fëmijë
39 persona u shpëtuan, duke përfshirë 6 fëmijë
43 persona janë ende të zhdukur
72 banesa janë shkatërruar dhe më shumë se 230 banesa janë dëmtuar.

“U ngritën 4 tenda të Shërbimit Shtetëror të Emergjencave dhe 2 tenda nga vullnetarët. Psikologët po ofrojnë ndihmë për viktimat”, tha presidenti ukrainas.

Zelensky tha gjithashtu se operacionet e kërkim-shpëtimit dhe çmontimi i elementëve strukturorë të rrezikshëm vazhdojnë gjatë gjithë kohës.

“Ne vazhdojmë të luftojmë për çdo jetë”, tha ai duke shprehur ngushëllimet e tij për të afërmit dhe miqtë e viktimave. /albeu.com


Shtuar 15.01.2023 15:44