Sulmet nga Rusia, Ukraina: Kemi vrarë 400 ushtarë rusë nga sulmi me raketa

Ukraina thotë se ka vrarë rreth 400 ushtarë rusë në një sulm me raketa në rajonin e pushtuar të Donetskut. Raketa synonte një ndërtesë në qytetin Makiivka, ku mendohej se ishin vendosur forcat ruse. Shifra nuk është verifikuar. Autoritetet pro-ruse pranuan viktimat, por nuk konfirmuan shifrat e raportuara.

Në Kiev, sulmet ajrore u dëgjuan të dielën mbrëma, ndërsa vala e fundit e sulmeve me dron dhe raketa nga Rusia vazhdoi. Daniil Bezsonov, një zyrtar i lartë i mbështetur nga Rusia në pjesët e pushtuara të Donetsk, tha se raketa goditi Makiivka-n dy minuta pas mesnate në ditën e Vitit të Ri.

“Një goditje masive iu dha shkollës profesionale nga MLRS Himars amerikan.Ka pasur të vdekur dhe të plagosur, numri i saktë ende nuk dihet,” tha ai, duke iu referuar raketave të ofruara nga SHBA.

Një numër komentuesish dhe blogerësh rusë e pranuan sulmin por sugjeruan se numrat ishin më të ulët se sa pretendohej. Vladimir Solovyov, një prezantues rus, shkroi në Telegram humbjet ishin të konsiderueshme. Por Igor Girkin, një veteran ushtarak rus i kthyer në komentator, tha se qindra ishin vrarë dhe plagosur, dhe vetë ndërtesa pothuajse plotësisht e shkatërruar.

Ai tha se viktimat ishin kryesisht trupa të mobilizuara, domethënë rekrutët e fundit, në vend të atyre që zgjodhën të luftonin. Ai tha gjithashtu se municionet ishin ruajtur në të njëjtën ndërtesë me ushtarët, duke e përkeqësuar dëmin. Sipas ushtrisë ukrainase, 300 njerëz u plagosën, përveç rreth 400 të vrarëve. Administrata e instaluar nga Rusia tha se të paktën 25 raketa u hodhën në rajon gjatë natës në natën e Vitit të Ri.

Disa orë pas grevës në Makiivka, Kievi u sulmua. Një sulm me dron dhe raketa synonte infrastrukturën kritike, tha guvernatori rajonal i kryeqytetit ukrainas Oleksiy Kuleba. Një burrë në Kiev u plagos nga mbeturinat e një droni të shkatërruar rus, shtoi kryebashkiaku i kryeqytetit. Kjo erdhi pasi presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky uroi për fitore dhe një kthim në normalitet për Ukrainën në 2023. Në një fjalim të vitit të ri në TV rus, presidenti Vladimir Putin tha se Rusia do të luftojë për të mbrojtur sovranitetin dhe pavarësinë e saj.


Shtuar 2.01.2023 12:55