Sulmet intensive në Bakhmut, qindra të vrarë

Qindra trupa janë vrarë në një 24 orësh vdekjeprurës në luftimet për Bakhmut, sipas pretendimeve nga Ukraina dhe Rusia.

Një lumë i vogël që përshkon qytetin lindor besohet të jetë vija aktuale e frontit, pasi forcat e Kremlinit vazhdojnë të sulmojnë pas sulmeve ndaj vendeve mbrojtëse të Ukrainës.

Serhiy Cherevatyi, një zëdhënës i ushtrisë ukrainase, tha të shtunën se 221 trupa pro-Moskës u vranë dhe më shumë se 300 u plagosën.

Ndërkohë, ministria ruse e mbrojtjes tha se deri në 210 ushtarë ukrainas u vranë në pjesën më të gjerë të Donetskut të vijës së frontit./albeu.com


Shtuar 12.03.2023 08:57