Sulme në lindje, këshilltari i Zelensky-t: Po na sulmojnë me artileri të fuqishme

Rusia mbetet e fokusuar në përpjekjet për të rrethuar forcat ukrainase në lindje të vendit, tha të martën një këshilltar presidencial ukrainas.

Oleksiy Arestovych, një këshilltar i presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky, tha se përpjekjet kryesore të Rusisë në lindje ishin rreth qyteteve Popasna, Severodonetsk dhe Rubizhne, me luftime të mëtejshme rreth Slovianskut dhe Kramatorsk.

“Megjithëse armiku iu drejtua artilerisë dhe sulmeve ajrore të fuqishme, trupat tona manovrojnë me sukses dhe zmbrapsin sulmet,” tha Arestovych.

Zyrtarët rajonalë njoftuan gjithashtu atë që ata thanë se ishte evakuimi i parë i suksesshëm nga fshati Bilohorivka, i cili ka parë bombardime të shpeshta javën e fundit.

Oleksiy Smyrnov, nga administrata rajonale e Donetskut, tha se 49 persona, mes të cilëve tetë fëmijë, ishin zhvendosur nga fshati nën zjarrin rus dhe ishin dërguar me tren në sigurinë në Ukrainën perëndimore.

Ndërkohë, në Kreminna aty pranë, e cila u kap nga forcat ruse javën e kaluar, guvernatori rajonal i Luhansk, Serhiy Hayday la të kuptohet për viktima të rëndësishme ruse kur dy ndërtesa në qytet shpërthyen të hënën.

Shpërthimet – në ndërtesat e këshillit të qytetit dhe një ndërtesë tjetër të përdorur nga forcat ruse – u shkaktuan të dyja nga shpërthimet e gazit, tha Hayday.

“Ka humbje të mëdha. I ashtuquajturi kryebashkiaku i popullit vdiq në godinën e bashkisë. Ne ende po zbulojmë se çfarë ndodhi, kishte shumë njerëz [brenda ndërtesave]”, tha ai.albeu.com