Sulm në Jerusalem, 7 të vrarë dhe shumë të plagosur

Shtatë persona u vranë dhe 10 u plagosën në një sulm me armë zjarri në sinagogë në periferi të Jerusalemit të premten, tha ministria e jashtme e Izraelit.

Policia izraelite e përshkroi atë si një “sulm terrorist” dhe tha se ndodhi në një sinagogë në Neve Ya’akov, e konsideruar nga izraelitët si një lagje brenda Jerusalemit, ndërsa palestinezët dhe shumica e komunitetit ndërkombëtar e konsideron të pushtuar tokën e aneksuar ilegalisht pas një 1967, Lufta e Lindjes së Mesme.

Në Gaza, zëdhënësi i Hamasit, Hazem Qassem, i tha Reuters: “Ky operacion është një përgjigje ndaj krimit të kryer nga okupimi në Jenin dhe një përgjigje e natyrshme ndaj veprimeve kriminale të okupimit”, megjithëse ai ndaloi së pretenduari sulmin.

Xhihadi Islamik Palestinez gjithashtu reagoi, por nuk e mori përsipër sulmin.

Incidenti vjen një ditë pasi 9 persona u vranë në Bregun Perëndimor, në qytetin e Jeninit.

Ushtria izraelite tha se trupat e saj hynë për të arrestuar “operativët terroristë” të Xhihadit Islamik që planifikonin “sulme të mëdha”.

Presidenca palestineze akuzoi Izraelin për një “masakër” dhe më vonë njoftoi se kishte përfunduar bashkërendimin me Izraelin për çështjet e sigurisë.

/albeu.com


Shtuar 27.01.2023 21:11