Studimi anglez: Ja kush është stadiumi më i mirë në botë (FOTO LAJM)

Sipas një studimi anglez, stadiumi “KAMP NOU” është më i miri në botë. Studimi u bazua në 8 parametra siç janë: kapaciteti, audienca mesatare, vlerësimet e TripAdvisor, çmimi për turneun zyrtar, qasja për personat me aftësi të kufizuara, etiketat në Instagram, kërkimet globale në internet dhe shikimet për hashtagun e TikTok,, duke caktuar një rezultat nga 0 deri në 100 pikë për secilën fazë.

Në fund triumfoi “Kamp Nou”, duke lënë pas “Old Trafordin” e Mançester Junajtedit, “Uembli” të kombëtares së Anglisë dhe “Alianz Arena” të Bajern Munihut.

Renditja e stadiumeve:

“CAMP NOU” (Barcelona):                                            71 pikë

“OLD TRAFFORD” (Manchester United):                      69 pikë

“WEMBLEY” (Angli):                                                       63 pikë

“ALLIANZ ARENA” (Bayern Munich):                            63 pikë

“ANFIELD” (Liverpool):                                                  61 pikë

“SIGNAL IDUNA PARK” (Borussia Dortmund):              55 pikë

“SAN SIRO” (Inter dhe Milan):                                      54 pikë

“SANTIAGO BERNABEU” (Real Madrid):                       52 pikë

“MARACANA” (Fluminense dhe Flamengo):                 48 pikë

“ AZTECA” (Meksikë):                                                    40 pikë

“TOTTENHAM HOTSPUR” (Tottenham):                        38 pikë

“LA BOMBONERA” (Boca Juniors):                               37 pikë

“SOCCER CITY” (Afrika e Jugut):                                  35 pikë

“CELTIC PARK” (Celtic):                                                 29 pikë

“WANDA METROPOLITANO” (Atletico Madrid):          22 pikë

 

Shtuar 2.05.2021 10:05