Spektakël Policisë, e pësojnë 102 persona në aksin Kavajë-Rrogozhinë dhe Kavajë Durrës (VIDEO)

Policia rrugore ka vijuar me kontrollet rutinë në akset rrugore të vendit, për të gjobitur dhe ndaluar të pabindurit.

Në javën që lamë pas, vetëm në akset rrugore Kavajë-Rrogozhinë dhe Kavajë-Durrës janë gjobitur 102 shoferë të cilët kanë thyer rregullat e qarkullimit rrugor.

Gjatë kontrolleve të ushtruara nga policia rrugore, janë konstatuar makina që lëviznin me shpejtësi mbi 167km/h.

Policia ka pezulluar 25 patenta për shpejtësi tej normave të lejuara si dhe ka aplikuar gjoba të shumta.

Njoftimi i policisë:

Në zbatim të detyrave dhe masave të përcaktuara në Planin operacional  për rritjen e sigurisë rrugore përgjatë sezonit turistik e në vijimësi, Policia Rrugore e Kavajës,  ka vijuar kontrollet intensive gjatë dy muajve të fundit duke përdorur radarin në rrugën interurbane Kavajë-Rrogozhinë e Kavajë-Durrës, për të parandaluar shpejtësinë tej normave të lejuara, e cila është rrezik potencial për aksidente rrugore.

Gjatë kontrollit, në të dyja kahet e lëvizjes, gjatë  sezonit turistik janë konstatuar shpejtësi deri në 167 km/h në kulmin e fluksit shumë të shtuar.

Si rezulatat i kontrollleve  intensive  vetëm javën  e  fundit  janë  pezulluar  25 leje drejtimi për shpejtësi tej normave të lejuara që varonin nga 129 km/h deri në 152 km/h.

Gjithashtu janë vendosur 102  masa administrative për shpejtësi dhe manovra në rrugë po pa sanksionin plotësues , si dhe janë vendosur 8 masa administrative maksimale me vlerë 40.000 lekë të rinj pasi drejtuesit e mjeteve ishin shtetas të huaj./albeu.com


Shtuar 8.09.2021 16:32