Sllovakia mban premtimin, i dorëzon Ukrainës 13 avionët luftarakë “MiG”

Sllovakia i ka dorëzuar Ukrainës 13 avionët luftarakë MiG-29 që i kishte premtuar.

Lajmi është bërë i ditur nga ministria sllovake e Mbrojtjes, shkruan Reuters.

Në mars, vendi iu bashkua Polonisë në premtimin e avionëve për të ndihmuar Ukrainën ndërsa ajo lufton me pushtimin e Rusisë dhe kishte dorëzuar katër avionët e parë muajin e kaluar.

Masa erdhi pasi Gjermania miratoi kërkesën e Polonisë për të transferuar pesë avionë luftarakë të projektuar nga sovjetikët në Ukrainë.

Leja ishte e nevojshme sepse Gjermania zotëronte avionët MiG 29 të projektuar nga sovjetikët, të cilët ishin pjesë e flotës ushtarake komuniste të Gjermanisë Lindore.

Presidenti Volodymyr Zelenskyy ka lobuar tek mbështetësit perëndimorë për muaj të tërë për të siguruar avionë luftarakë, sisteme të mbrojtjes kundërajrore dhe pajisje dhe municione të tjera, ndërsa zyrtarët ukrainas kanë folur për përgatitjet për një kundërofensivë të pritshme pranverore kundër forcave ruse./Albeu.com/


Shtuar 17.04.2023 10:06