Sllovakia i dërgon Ukrainës të gjithë sistemin e saj të mbrojtjes ajrore

Sllovakia ka dërguar të gjithë sistemin e saj raketor S-300 tokë-ajër në Ukrainë, për të ndihmuar në forcimin e mbrojtjes ajrore të vendit nga sulmi rus.

Është rasti i parë i njohur i një vendi që dërgon një sistem të mbrojtjes ajrore në Ukrainë që nga pushtimi i Rusisë në shkurt, sipas Reuters.

Duke konfirmuar lajmin, kryeministri i Sllovakisë Eduard Heger tha: “Besoj se ky sistem mbrojtës do të ndihmojë në shpëtimin e sa më shumë jetëve të pafajshme të jetë e mundur nga agresioni i regjimit të Putinit”.

Megjithatë, Heger theksoi se dhurimi i sistemit në Ukrainë “nuk do të thotë se Sllovakia është bërë pjesë e një konflikti të armatosur”.

Sllovakia mori së fundmi sistemin raketor amerikan Patriot, një tjetër raketë tokë-ajër, nga anëtarët e tjerë të NATO-s, Gjermania dhe Holanda. Heger tha se vendi tani do të marrë një këst të katërt të sistemit Patriot javën e ardhshme.

Ndërkohë, bateritë gjermane dhe holandeze Patriot, njësitë e përdorura për të gjuajtur raketa, janë vendosur në Sllovaki si pjesë e një forcimi të përkohshëm të krahut lindor të NATO-s dhe SHBA tha se do të vendoste një sistem mbrojtës raketor Patriot dhe trupa për ta operuar atë. në Sllovaki./albeu.com


Shtuar 8.04.2022 20:32