Sky News: “Operacioni special ushtarak” i Putinit ka ofruar një lloj të ardhmeje për grupin Wagner

Nga Diana Magnay, korrespondente e Sky News nga Moska

Që kur u shfaq për herë të parë në vitin 2014, Wagner ka prirur të përshkruhet në kopjet e lajmeve si një kompani private ushtarake në hije, e lidhur lirshëm me njeriun e njohur ndryshe si kuzhinieri i Putinit, Evgeny Prigozhin.

Kjo ndodhi sepse Prigozhin e mohoi përfshirjen e tij deri disa javë më parë dhe ishte shumë kontestues për çdo gjë që kishte të bënte me degët e ndryshme të perandorisë së tij të biznesit të gjerë.

Por “operacioni special ushtarak” i Putinit ka ofruar një lloj të ardhmeje për Wagner.

Prigozhin më në fund ka pranuar se i përket atij. Ai mezi është përpjekur të pretendojë se njeriu që duket dhe tingëllon shumë si ai duke rekrutuar të burgosur në kolonitë penale ruse nuk është.

Këtë të premte, ndërsa shumë prej atyre të dënuarve luftojnë, dhe vdesin, në front, Vladimir Putin ka nënshkruar në ligj një projektligj që lejon mobilizimin e të burgosurve fajtorë për krime të rënda. Dhe ashtu si kjo, ligji rus përkulet për t’u përshtatur me realitetin.

Kjo e premte në Shën Petersburg shënoi hapjen zyrtare të një qendre të re me shkëlqim me “PMC Wagner Centre” të zbukuruar në pjesën e përparme të saj.

Faturohet si një lloj qendre patriotike e IT për mbrojtjen e të gjitha gjërave dhe ishte plot me patriotë që pyesnin se si të përfshiheshin.

Vullnetarët me lodhje ushtarake që ishin kthyer së fundmi nga fronti shkrepën foto me njëri-tjetrin. Specialistët e IT-së pyesnin veten nëse kompanitë e tyre mund të ishin të përshtatshmet për interesat e mbrojtjes së Wagner-it.

Pavarësisht se kompanitë private ushtarake ende nuk janë të ligjshme sipas kushtetutës së Rusisë. Miliarda rubla ruse të shpenzuara për këto atriume qelqi fluturues flasin vetë. Është një botë përveç tmerreve të vijës së parë.

Mercenarët e Wagner-it atje po zvarriten përpara rreth Bakhmutit, rajoni i Donetskut, të përfshirë në llojin e luftimeve që forcat e sapomobilizuara të Rusisë mund të mos jenë aq të prirura.

I pyetur nëse regjistrimi i të burgosurve është i drejtë, Prigozhin, përmes shërbimit të tij të shtypit, ka dhënë një përgjigje pragmatike: “Nëse jo ata, atëherë fëmijët tuaj do të shkojnë në luftë”./albeu.com

Shtuar 4.11.2022 21:30