Si të përdorni vaj rozmarine për të forcuar dhe rritur flokët tuaj

Vaji i rozmarinës, prej shekujsh, është njohur si një barishte efektive shëruese. Përdoret edhe në gatim. Trashëgimia e saj mund të gjurmohet në rajonet e Mesdheut, ku është përdorur si ilaç për një kohë të gjatë. I disponueshëm kryesisht në formën e vajit esencial, ai mund të përdoret për qëllime të ndryshme, dhe jo vetëm si një përbërës gatimi ose barishte. Është i njohur gjithashtu për përmirësimin e lëkurës, shëndetit dhe flokëve. Në fakt, rozmarina, kur futet në një vaj për rritjen e flokëve është një gjë që ka anashkaluar vëmendjen e shumë njerëzve për një kohë të gjatë.

Pra, a është vaji i rozmarinës për flokët një ndihmë për mane tuaj? Le të zbulojmë përmes këtij artikulli ku ju tregojmë gjithçka për këtë vaj magjik dhe si mund ta përfshini atë në regjimin tuaj të flokëve.

Si të përdorni vaj rozmarine për flokët

Pra, keni vendosur të përdorni vaj rozmarine për rritjen e flokëve. E madhe! Por ka disa fjalë kujdesi që duam t’ju themi përpara se të fillojmë këtë udhëtim për të kuptuar të gjitha përfitimet që ofron ky vaj. Mbani parasysh pikat e mëposhtme:

Mos aplikoni shumë vaj në skalpin tuaj pasi mund të irritojë lëkurën.

Mos e aplikoni direkt ose pa e holluar më parë me vaj mbartës Nëse ju bie në sy, shpëlajeni menjëherë.

Nëse acarimi vazhdon, konsultohuni me një mjek.

Nëse jeni një grua shtatzënë ose gjidhënëse, konsultohuni me mjekun tuaj përpara se të aplikoni vajin.

Nëse në përgjithësi jeni alergjik ndaj diçkaje ose ndaj medikamenteve të caktuara, bëni fillimisht një patch test. Do të jetë gjithashtu më mirë nëse së pari pyesni mjekun tuaj.

Pra, ne jemi renditur këtu. Tani mund t’ju tregojmë se si vaji i rozmarinës për flokët mund të jetë në të vërtetë vendimi më i mirë që keni marrë për flokët tuaj.

Si të përdorni vaj rozmarine për flokët

1. Përdoreni si kondicioner

Vaji i rozmarinës është një kondicioner i mirë i flokëve, siç e kemi përmendur. Mund të shtohet në kondicionerin tuaj të flokëve për forcë dhe ushqim shtesë. Mund të shtohet edhe në locione ose kremra për ta bërë lëkurën më të shëndetshme dhe më të butë.

2. Përdoreni si vaj për flokët

Si çdo vaj tjetër esencial, vaji i rozmarinës për rritjen e flokëve gjithashtu duhet të përzihet me një vaj bartës dhe më pas të aplikohet. Ju mund të përdorni ndonjë nga vajrat e zakonshëm mbartës si vaj kokosi apo edhe vaj jojoba.

3. Përdoreni si shampo

Mund të përzieni rreth 5 pika vaj rozmarine për një ons shampo. Më tej, ju mund të përdorni edhe vaj rozmarine si bazë gjatë krijimit të shampon tuaj të bërë në shtëpi.

Përfitimet e përdorimit të vajit të rozmarinës për flokët

Vaji i rozmarinës është i njohur kryesisht për nxitjen e rritjes së flokëve dhe eliminimin e dobësisë. Në mjedisin e sotëm të ndotur dhe stilin e jetës me ritme të shpejta, çështjet si dëmtimi i radikaleve të lira dhe thatësia për shkak të ekspozimit në diell dhe zgjedhjet e këqija të stilit të jetesës janë ato që duhet të trajtohen. Ja një vështrim më i mprehtë në përfitimet e vajit të rozmarinës për flokët.

1. Nxit rritjen e flokëve

Kur përdoret në kombinim me vajra të tjerë mbajtës për masazhin e flokëve, vaji i rozmarinës përmirëson qarkullimin e gjakut dhe nxit rritjen e flokëve.

2. Ushqen lëkurën e kokës

A e dini se vaji i rozmarinës ka një vlerë të lartë ushqyese? Dihet se ushqen folikulat e flokëve, duke i dhënë kështu një shkëlqim të shkëlqyeshëm manit tuaj.

3. Vetitë kundër mykut

Inflamacioni mund të ndikojë negativisht në flokët tuaj pasi alergjenët dhe ndotësit mund të grumbullohen në lëkurën e kokës dhe të pengojnë rritjen e tij, ndër të tjera. Përdorimi i vajit të rozmarinës për flokët është i shkëlqyeshëm sepse ka natyrë antimykotike dhe jo vetëm që qetëson inflamacionin, por gjithashtu u jep forcë folikulave të flokëve .

4. Zhduk majat e çara

Përdorimi i vajit të rozmarinës për flokët është veçanërisht i dobishëm nëse keni majat e çara. Kjo është e njohur për të riparuar flokët tuaj dhe për t’i bërë ata më të fortë, duke hequr qafe majat e ndara jo të shëndetshme me kalimin e kohës.

5. Kushton flokët

Vaji i rozmarinës konsiderohet si një nga kondicionerët më të mirë natyral për flokët. I shton një shkëlqim dhe shkëlqim natyral flokëve të dredhur, duke i bërë ato të menaxhueshme.

Receta të vajit të rozmarinës për flokë të lulëzuar

Vaji i rozmarinës, në vetvete, është një zgjidhje e shkëlqyer për flokët e shurdhër dhe të dobët . Megjithatë, kur kombinohet me përbërës të tjerë natyralë , fuqia dhe forca e tij rriten shumëfish, duke synuar kështu shqetësimet individuale të cilat përndryshe mund të injorohen. Lexoni për të ditur më shumë.

1. Vaj rozmarine me vaj menteje

Si të përdorni vaj rozmarine për të forcuar dhe rritur

Për të ushqyer dhe zbutur flokët e dredhur, përzieni me vaj rozmarine dhe mente, së bashku me vajin e Jojobës, gjithashtu pastron lëkurën e kokës dhe largon yndyrën e tepërt.

Metoda

Merrni 2 lugë vaj jojoba.

Merrni rreth 3 pika vaj menteje.

Shtoni rreth 3 pika vaj rozmarine.

Përziejini gjithçka dhe aplikojeni.

Lëreni brenda natës ose për një orë nëse nuk keni kohë.

Përdoreni dy herë në javë për rezultatet më të mira.

2. Vaj rozmarine me vaj ulliri

Si të përdorni vaj rozmarine për të forcuar dhe rritur

Vaji i ullirit është i pasur me antioksidantë dhe dihet se neutralizon në mënyrë aktive radikalet e lira që dëmtojnë flokët. Së bashku me vajin e rozmarinës, ai rrit qarkullimin e gjakut në lëkurën e kokës, duke rezultuar në rritjen e flokëve më të trashë dhe më të plotë.

Metoda

Merrni 2 lugë vaj ulliri

Shtoni në të rreth 5-6 pika vaj rozmarine

Përziejini mirë dhe aplikojeni në skalpin e kokës dhe gjatësinë e flokëve

Mbajeni për një orë ose gjatë natës, sipas dëshirës

Lajeni atë

Përdoreni dy herë në javë për rezultate më të mira

3. Vaj rozmarine me aloe vera

Si të përdorni vaj rozmarine për të forcuar dhe rritur

Aloe vera është një eksfoliant i shkëlqyer që largon qelizat e vdekura dhe thith sebumin e tepërt. Së bashku me vajin e rozmarinës, ai vepron gjithashtu si një kondicioner i shkëlqyer.

Metoda

Merrni rreth 3 lugë gjelle xhel aloe vera

Shtoni në të rreth 10 pika vaj rozmarine

Përziejini të dyja mirë dhe aplikojeni

Mbajeni brenda natës ose për një orë, siç e gjykoni të arsyeshme

Përdoreni dy herë në javë për rezultatet më të mira


Shtuar 30.09.2023 21:23