“Shuhet” shkrimtari dhe albanologu i njohur shqiptar (FOTO LAJM)

Ka ndërruar jetë shkrimtari dhe albanologu shqiptar, Kapllan Resuli.

Ai dha frymën e fundit në moshën 88-vjeçare.

Resuli  i njohur edhe si Kaplan Burović, ka qenë autori i 135 veprave.

Ai ka qenë ndër shkrimtarët e parë në prozë mes shqiptarëve të Jugosllavisë së bashku me Adem Demaçin dhe Anton Pashkun.

Pasi u burgos në Jugosllavi, u kthye në Shqipëri ku po ashtu u internua dhe më tej u burgos për 20 vite të tjera./albeu.com/