Shpërthen zjarri në dy depo nafte në qytetin rus, dyshohet për sulm ukrainas

Zjarret e mëdha shpërthyen herët të hënën në dy depo nafte në qytetin rus të Bryansk, më pak se 100 milje nga kufiri me Ukrainën, në një akt të mundshëm sabotimi nga Kievi. Imazhet e postuara në mediat sociale ruse treguan kolona tymi që ngriheshin nga objektet në qytetin rus të hënën në mëngjes.

Media shtetërore ruse tha se zjarri i parë ndodhi në një objekt civil në Bryansk që mbante 10,000 ton karburant, i ndjekur nga një zjarr i dytë në një depo ushtarake karburanti me 5,000 tonë. Bryansk, i cili është më pak se 100 milje në veri-lindje të kufirit ukrainas, shërben si një bazë logjistike për fushatën ushtarake të Moskës në Ukrainë.

“Duket sikur diçka po fluturon në ajër përpara shpërthimit. Unë mendoj se ishte ndoshta një sulm ukrainas, por ne nuk mund të jemi të sigurt. Fakti që ishin dy vende të veçanta jo larg kufirit është i rëndësishëm,“- tha analisti ushtarak, Rob Lee.

Lee shtoi se zjarret mund të ishin shkaktuar nga një raketë balistike taktike Tochka-U, e cila tha ai kishte rrezen për të arritur të dy objektivat nëse vendosej. afër kufirit ruso-ukrainas. Ai gjithashtu theksoi se nëse përfshirja ukrainase konfirmohej, sulmet ka të ngjarë të ishin kryer për të “ndërprerë furnizimin me karburant për ushtrinë ruse”.

Në një deklaratë në faqen e saj të internetit, ministria ruse e emergjencave përmendi vetëm një nga zjarret, duke thënë se një objekt në pronësi të kompanisë së tubacionit të naftës Transneft në orën 2 të mëngjesit me orën lokale mori flakë dhe nuk kishte pasur nevojë të evakuohej asnjë pjesë e qytetit me 400,000 banorë./albeu.com

Shtuar 25.04.2022 17:31