Shkon në mbi 50 mijë numri i të vdekurve nga tërmetet në Turqi

Numri i të vdekurve nga tërmetet që goditën Turqinë jugore muajin e kaluar është rritur në 50 mijë e 96 viktima, sipas Agjencisë për enaxhimin e fatkeqësive.

Po ashtu bëhet e ditur se 107 mijë e 204 persona të tjerë mbetën të lënduar nga tërmetet, shkruan Anadolu.

Më 6 shkurt, dy tërmete shkatërruese me magnitudë 7,7 dhe 7,6 goditën 11 provinca turke, Adana, Adıyaman, Diyarbakir, Elazig, Hatay, Gaziantep, Kahramanmaras, Kilis, Malatya, Osmaniye dhe Sanliurfa.

Më shumë se 13,5 milionë njerëz në Turqi janë prekur nga tërmetet shkatërruese, si dhe shumë të tjerë në Sirinë veriore./Albeu.com/


Shtuar 21.03.2023 13:49