“Shihemi nesër, të dua…” historia prekëse e ushtarit të parë ukrainas që vdiq në luftën me Rusinë

Më 24 shkurt 2022, ditën e parë të pushtimit rus, vdiq rreshteri 36-vjeçar ukrainas Denis Tskats, bashkëshort dhe baba i dy fëmijëve. Ata që e njohën flasin për të me fjalët më të mira.

Ushtari 36-vjeçar ukrainas ishte viktima e parë e luftës ruse, shkruan gazeta britanike The Guardian, e cila tregon historinë e tij përmes fjalëve të gruas së tij, Oksana.

29-vjeçarja ukrainase ka marrë rolin e nënës dhe babait muajt e fundit, duke rritur dy fëmijët e tyre. Para varrosjes së të shoqit, ajo lau vetë trupin e tij, e shtangur nga numri i plumbave që i morën jetën. Ajo i veshi kostumin e tij të dasmës dhe, siç u shpreh e prekur dukshëm, i tha lamtumirë dashurisë së jetës së saj.

Duke i treguar gazetarit të “Guardian” fotot e vjetra të çiftit me fëmijët e tyre, bashkëshortja e rreshterit fatkeq po përpiqet një vit pas vdekjes së tij të përshtatet me realitetin e ri.

Oksana Tkats dhe dy fëmijët e saj, Roman dhe Dominika, po jetojnë përkohësisht në një shtëpi në Volodymyr, në Ukrainën perëndimore.

Ata që luftuan përkrah rreshterit thonë se Tkatz ishte një njeri i sjellshëm me aftësi udhëheqëse.

Rreshteri 36-vjeçar ishte i vetëm kur dha frymën e fundit pak pas orës 3:40 të mëngjesit të 24 shkurtit, kur, sipas Kremlinit, filloi “operacioni special ushtarak në Ukrainë” që synonte “çlirimin e popullit nga nazistët”.

Tkats ishte në një pikë kontrolli në periferi të fshatit Zorinivka në rajonin lindor të Luhansk në kufirin Ukrainë-Rusi. Pak çaste para se të humbiste jetën, ai kishte urdhëruar pesë të rinj, pjesëtarë të rojes kufitare të Ukrainës, të largoheshin menjëherë nga vendi i ngjarjes.

Kamerat termike kishin zbuluar dhjetëra ushtarë rusë që po i afroheshin pozicionit ukrainas të fortifikuar lehtë. Pas tyre ndiqnin mijëra ushtarë. Pasi u tha shokëve të tërhiqeshin në heshtje, Tkatz u përpoq të mbrohej me mitralozin e vetëm në dispozicion.

Kur ushtarët rusë kuptuan se ukrainasit i kishin vënë re, filluan të qëllonin pa dallim.

Sulmi i parë në territorin rus ndodhi në fshatin Zorinivka. Shërbimi Kufitar Shtetëror i Ukrainës konfirmoi se sulmi rus në fshatin Zorinivka ishte i pari që ndodhi në territorin ukrainas në fillim të armiqësive.

Ata që shërbenin në fshatin e shënjestruar nga rusët pohojnë se Tkach ishte ushtari i parë ukrainas që vdiq në ditën e parë të luftës së Putinit. Autoritetet i dhanë familjes së tij medaljen e trimërisë.

Me vdekjen e tij, Tkatz lë pas një vajzë dyvjeçare që nuk do ta njohë kurrë babanë e saj, një djalë tetë vjeç dhe një grua, Oksana 29-vjeçare.

Biseda e fundit telefonike e Oksanës me burrin e saj u zhvillua katër orë para vdekjes së tij.

Ajo zgjati një orë, ndërsa çifti planifikoi festën e ditëlindjes së vajzës së tyre. Ata kishin planifikuar të blinin dhuratën e vajzës së tyre të nesërmen.

Duke e mbyllur telefonin, Tkatz i tha gruas së tij: “Shihemi nesër. Unë të dua. Më mungon.” Por një premtim që ai nuk e mbajti dot…


Shtuar 24.02.2023 12:11