Sherri me Ramën e Veliaj u kushtoi shqiptarëve 110 milion euro! Pse u mbyll Agon Channel 6 vite më parë

Ditën e djeshme u mbyll përfundimisht beteja ligjore mes shtetit shqiptar dhe pronarit të Agon Channel, Francesco Becchetti.

Arbitrazhi vendosi në krah të biznesmenit Italian, Becchettit duke e gjobitur Shqipërinë me plot 110 milion euro që do të paguhen nga xhepat e shqiptarëve.

Pas vendimit, reagoi edhe kryeministri Rama i cili akuzoi opozitën dhe paralajmëroi se beteja ende nuk ka mbaruar.

Reagimi i Ramës:

Gëzimi i Ilir Metës dhe i Lulepartisë për vendimin e padrejtë të arbitrazhit në favor të një individi që kërkohet nga drejtësia shqiptare është sa i neveritshëm, aq dhe i parakohshëm!

Shqipëria ka fituar tre nga katër gjyqet ndërkombëtare ndaj këtij marifetçiu dhe beteja vazhdon!

Gëzimi sharlatanesk i Presidentit mendjehumbur dhe i partisë që për pushtet po infekton përditë shqiptarët, do të zgjasë pak dhe ata do të humbasin, jo Shqipëria!
E cila siç po fiton mbi Armikun e Padukshëm, do të fitojë edhe mbi Marifetçiun e Paskrupullt!

Por përse u mbyll Agon Channel në Shqipëri?

Televizioni më i ri i asaj kohe, financuar nga biznesmeni Italian Francesco Becchetti, u mbyll në 2015, vetëm 2 vite pasi ai u krijua.

I pozicionuar kundër qeverisë Rama të asaj kohe, ky televizon shpesh u gjend përballë sulmeve politike të cilat kulmuan me mbylljen e tij.

Më 8 qershor 2015 biznesmeni Italian u akuzua nga Prokuroria shqiptare për krim financiar (pastrim parash dhe mospagim të taksave), duke iu bllokuar të gjitha llogaritë bankare.

Në atë kohë, punonjësit vazhduan punën pa u paguar, ndërkohë OSHEE për shkak të mospagimit të faturave u shkëputi edhe energjinë.

Një pikë e madhe kthese ishte dhe incidenti mes kryebashkiakut Veliaj dhe biznesminit Bechetti, ku “Agon Channel” mbuloi dasmën e tij luksoze në vitin 2014.

Në mesazhet e publikuara të asaj kohë, lexohej se si Veliaj paralajmëronte biznesmenin Italian për “luftë”.

“Unë nuk e kuptoj pse po ma bën këtë, ju po më detyroni të jem armiku juaj! E gjithë qeveria do të jetë armiku i [Becchetti] pa asnjë arsye. “- shkruante Veliaj në atë kohë.

Sot, rreth 6 vite më pas, biznesmeni Italian kërkon një shpërblim prej 110 milion eurosh nga xhepat e shqiptarëve, duke I dhënë goditjen e fundit ekonomisë shqiptare. /albeu.com/

Shtuar 3.04.2021 10:04