SHBA merr kontrollin e aeroportit të Kabulit për të evakuuar stafin nga vendi

Trupat amerikane po marrin kontrollin e aeroportit ndërkombëtar të Kabulit, ndërsa banorët e dëshpëruar përpiqen të largohen nga qyteti pas kthimit të talebanëve në Kabul.

Ushtria amerikane ka siguruar vendin dhe po merr kontrollin e trafikut ajror për të evakuuar stafin amerikan dhe aleatët.

Por fluturimet komerciale janë pezulluar kryesisht, duke bllokuar qindra afganë dhe shtetas të tjerë të huaj.

SHBA tha se ka zhvendosur të gjithë stafin e saj të ambasadës në aeroport për të pritur evakuimet, me gati 6,000 trupa të dërguar për të ndihmuar në operacion./albeu.com


Shtuar 16.08.2021 08:53