SHBA: Koreja e Veriut po furnizon me armë Rusinë

Rusia është detyruar të blejë pajisje ushtarake nga Koreja e Veriut pasi sanksionet shtrëngojnë aftësinë e Moskës për të furnizuar ushtrinë e saj, kanë raportuar mediat amerikane.

Sipas inteligjencës së deklasifikuar të marrë nga New York Times, Rusia ka blerë miliona predha artilerie dhe raketa nga Pheniani.

Një zyrtar amerikan tha se Rusia do të detyrohet të blejë armë shtesë të Koresë së Veriut ndërsa lufta zvarritet.

Javën e kaluar, Moska thuhet se mori porosinë e saj të parë të dronëve të rinj iranianë.

Irani dhe Koreja e Veriut, të dyja objektiva të sanksioneve të rëndësishme perëndimore, kanë kërkuar të thellojnë lidhjet me Rusinë që kur Presidenti Vladimir Putin filloi pushtimin e tij në Ukrainë në shkurt.

Regjimi i Kim Jong-un ka fajësuar SHBA-në për konfliktin dhe ka akuzuar Perëndimin për ndjekjen e një “politike hegjemoniste” që justifikon përdorimin e forcës nga Rusia.

Majin e kaluar, Koreja e Veriut njohu pavarësinë e dy shteteve përfaqësuese të Rusisë në Ukrainën lindore, Republikave Popullore të Donetsk dhe Luhansk, dhe u zotua të thellojë “miqësinë e saj shoqëruese” me Moskën. Vladimir Putin i Rusisë tha se të dy vendet do të zgjerojnë “marrëdhëniet e tyre gjithëpërfshirëse dhe konstruktive dypalëshe”, sipas medias shtetërore të Phenianit./albeu.com

Shtuar 6.09.2022 17:56