SHBA fut në listën e zezë tregtare një duzinë kompanish kineze: Cenojnë sigurinë tonë

Administrata Biden është duke bërë më shumë presion mbi kompanitë kineze që mendohet se mund të minojnë sigurinë kombëtare të SHBA.

Departamenti Amerikan i Tregtisë shtoi të mërkurën një duzinë kompanish kineze në listën e zezë tregtare, duke thënë se disa prej firmave kanë mbështetur modernizimin e ushtrisë së Kinës.

Zyrtarët amerikanë e quajtën këtë veprim pjesë të një përpjekjeje për të parandaluar përdorimin e teknologjive amerikane në zhvillim për përpjekjet e llogaritjes kuantike që do të mbështesin ushtrinë e Kinës, të tilla si “aplikacionet kundër vjedhjes dhe kundër-nëndetëseve”.

Departamenti i Tregtisë përmendi gjithashtu shqetësimet për “aftësinë e Kinës për të thyer enkriptimin ose për të zhvilluar enkriptim të pathyeshëm”. Dhe tha se disa entitete nga Kina dhe Pakistani u shtuan në listë për kontribut në aktivitetet bërthamore të Pakistanit ose programin e raketave balistike.

Tensionet midis Shteteve të Bashkuara dhe Kinës që u përshkallëzuan që nga koha kur në pushtet ishte ish-presidenti Donald Trump kanë vazhduar të ziejnë edhe tashmë që është president Joe Biden. Dhe pavarësisht samitit të parë virtual të kohëve të fundit me Presidentin Xi Jinping dhe bashkëpunimit për krizën klimatike dhe rezervat e naftës, administrata e tij deri më tani ka bërë pak për të ulur presionin mbi Pekinin./albeu.com


Shtuar 30.11.2021 18:14