SHBA feston ditën e Pavarësisë, Kremlini: Putin nuk do ta urojë Biden

Presidenti rus Vladimir Putin nuk do të urojë sot homologun e tij amerikan Joe Biden për Ditën e Pavarësisë së Amerikës për shkak të veprimeve “jomiqësore” të kombit perëndimor ndaj Moskës, ka thënë Kremlini.

Në një deklaratë, zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov u tha gazetarëve: “Urimi i këtij viti vështirë se mund të konsiderohet i përshtatshëm.

Politikat jomiqësore të Shteteve të Bashkuara janë arsyeja”.

Gjatë pushtimit rus të Ukrainës, lideri amerikan ka dënuar ashpër veprimet e Kremlinit dhe liderit të tij.

Në mars, Biden tha se presidenti rus “nuk mund të qëndronte në pushtet” dhe iu lut rusëve të ngriheshin kundër luftës.

Muajin e kaluar, presidenti amerikan njoftoi gjithashtu një tjetër miliard dollarë armë për Ukrainën, duke përfshirë sisteme kundër anijeve, raketa artilerie dhe fishekë për obus.

Ai tha në një deklaratë në atë kohë: “Kam folur me Presidentin Zelenskyy për të diskutuar luftën brutale dhe të vazhdueshme të Rusisë kundër Ukrainës.

“Kam riafirmuar angazhimin tim se Shtetet e Bashkuara do të qëndrojnë në krah të Ukrainës ndërsa ajo mbron demokracinë e saj dhe do të mbështesë sovranitetin dhe integritetin e saj territorial përballë agresionit të paprovokuar rus”.