Sekuestrohet superjahti rus, do të shitet në ankand në Gjibraltar (VIDEO)

Një superjaht rus prej 63 milionë funtesh (75 milionë dollarë) do të dalë në çekiç pasi pronari i tij u sanksionua.

Axioma u sekuestrua në Gjibraltar në mars pasi banka amerikane JP Morgan pretendoi se pronari Dmitrievich Pumpyansky nuk pagoi një hua prej 17 milion £ (20 milion dollarë).

Anija 72.5 milionëshe do të dalë në ankand të martën dhe, për shkak se është e listuar vetëm për një ditë, pritet të shkojë për më pak se vlera e parashikuar.

Varka përbindësh mund të flejë 12 persona në gjashtë kabina.

Ai mburret me një pishinë, xhakuzi, spa, kinema 3D, ski jet dhe pajisje zhytjeje dhe ka hapësirë ​​për 20 anëtarë të ekuipazhit.

Është varka e parë luksoze e kapur që shitet që nga vendosja e kufizimeve ndaj rusëve të fuqishëm pas pushtimit të Ukrainës nga Moska në shkurt./albeu.com

 


Shtuar 21.08.2022 08:18