Rusia pushton termocentralin e dytë më të madh të Ukrainës

Forcat ruse në lindje thanë se kishin kapur termocentralin e dytë më të madh të Ukrainës, termocentralin Vuhlehirsk me qymyr të epokës sovjetike pranë qytetit Svitlodarsk, i cili është në rajonin Donetsk të Ukrainës juglindore.

Oleksiy Arestovych, një këshilltar i presidentit të Ukrainës, Volodymyr Zelensky, e përshkroi atë si një “përparësi të vogël, taktike”.

Marrja e termocentralit në Ukrainën lindore do të ishte fitimi i parë strategjik i Moskës në më shumë se tre javë.

Stacioni televiziv rus Rossiya 1 raportoi se trupat ruse dhe forcat rebele të Donbasit kishin marrë kontrollin e termocentralit.

Raporti i programit Vesti nga Republika e vetëshpallur Popullore e Donetskut tha se ishte “çliruar” nga anëtarët e kompanisë private ushtarake Wagner me mbështetjen e artilerisë rebele./;albeu.com

Shtuar 28.07.2022 12:41