Rusia pretendon se ka fituar në referendumet “e rreme” në zonat e okupuara të Ukrainës

Katër të ashtuquajturat referendume kanë përfunduar në rajonet e Ukrainës të kontrolluara nga Rusia, vota të cilat Moska mund t’i përdorë si bazë për të aneksuar më shumë territor.

Zyrtarët e instaluar nga Moska në rajone tani po kërkojnë mbështetje pothuajse totale midis atyre që morën pjesë në votimet e diskutueshme për bashkimin me Rusinë.

Sondazhet u denoncuan si një mashtrim nga qeveria e Ukrainës dhe aleatët e saj.

Në mungesë të njohjes ndërkombëtare, procesi nuk monitorohej në mënyrë të pavarur.

Votimet u mbajtën në rajonet lindore separatiste Donetsk dhe Luhansk.

Fletët e votimit në pjesët e pushtuara nga Rusia të rajoneve jugore të Kherson dhe Zaporizhzhia u organizuan gjithashtu.

Refugjatët e shpërndarë nëpër Rusi ishin gjithashtu në gjendje të votonin në dhjetëra qendra votimi, duke përfshirë në Krime, një gadishull jugor të Ukrainës i aneksuar nga Rusia në 2014. Rezultatet e pjesshme nga votimi atje treguan një shumicë të madhe në favor të bashkimit me Rusinë.

Deri në katër milionë njerëz iu kërkua të votonin në rajonet e shkatërruara nga lufta, të cilat përbëjnë rreth 15% të territorit të Ukrainës.

Agjencitë e lajmeve të drejtuara nga administratat pro-Kremlinit në Donetsk dhe Luhansk po raportojnë se deri në 99.23% e njerëzve votuan në favor të bashkimit me Rusinë, një përqindje e lartë që do të ishte e pazakontë në një votim të kësaj natyre.

Ka spekulime se presidenti rus Vladimir Putin mund të shpallë aneksimin e katër rajoneve në një fjalim në një seancë të përbashkët të parlamentit rus të premten.

Në mars të vitit 2014, ai njoftoi se Krimea i ishte bashkuar Rusisë vetëm disa ditë pasi një referendum i ngjashëm i panjohur u mbajt atje.

Nëse Rusia anekson katër rajonet, të cilat Moska nuk i kontrollon plotësisht, ajo mund ta çojë luftën në një nivel të ri dhe më të rrezikshëm, me Moskën që portretizon çdo përpjekje të Ukrainës për t’i rifituar ato si një sulm ndaj territorit të saj sovran.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky akuzoi Rusinë për “shkelje brutale të statutit të OKB-së” duke u përpjekur të aneksojë territoret e kapura me forcë.

“Kjo farsë në territorin e pushtuar nuk mund të quhet as imitim i referendumeve”, tha ai të martën mbrëma.

Presidenti shtoi se ishte “një përpjekje shumë cinike për të detyruar burrat në territorin e okupuar të Ukrainës të mobilizohen në ushtrinë ruse për t’i dërguar ata të luftojnë kundër atdheut të tyre!”/albeu.com

Shtuar 28.09.2022 08:07