Rusia do të dërgojë 27 tonë ndihma humanitare në Gaza

Rusia do të dërgojë 27 tonë ndihma humanitare, kryesisht furnizime ushqimore, për njerëzit në Rripin e Gazës, thotë ministria e saj e Jashtme.

Një avion që transportonte mallrat është rrugës për në al-Arish, një qytet egjiptian në veri të Sinait, rreth 50 km (31 milje) nga vendkalimi Egjipt-Gaza Rafah.

Lëvizja vjen pasi presidenti i Egjiptit Abdel Fattah el-Sissi ra dakord të rihapë pikën kufitare të mbyllur të vendit të tij me Gazën dhe të lejojë që të kalojnë deri në 20 kamionë që transportojnë ndihma humanitare.

Duke diskutuar shpërndarjen e ndihmave gjatë kthimit të tij në SHBA nga Izraeli, presidenti Joe Biden tha se rrugët pranë vendkalimit fillimisht do të kishin nevojë për orë të tëra riparimi, por ndihma mund të fillojë të vijë deri të premten./Albeu.com


Shtuar 19.10.2023 08:39