Rubini më i madh ndonjëherë del në ankand, pritet të arrijë çmim rekord

Një rubin 55,22 karatësh, më i madhi ndonjëherë, nëse shitet për mbi 30,3 milionë dollarë, do të cilësohet si më i vlefshmi nga të gjitha gurët e këtij lloji që është shfaqur ndonjëherë në ankand.

Guri do të dalë në ankand në Nju Jork në qershor, më pak se një vit pasi firma kanadeze Fura Gems e zbuloi atë në një nga minierat e saj në Mozambik.

Sotheby’s e përshkroi xhevahirin si “shumë të rrallë” dhe “rubinin më të vlefshëm dhe më të rëndësishëm” që ka dalë ndonjëherë në treg. I quajtur Estrela de Fura (ose Ylli i Fura në gjuhën zyrtare të Mozambikut, portugalisht), guri pritet të arrijë më shumë se 30 milionë dollarë, tha shtëpia e ankandit.

Edhe pse shitjet rekord të gurëve të çmuar dominohen nga diamantet – ato me ngjyra, në veçanti – rubinët konsiderohen gjithashtu ndër gurët e çmuar më të rrallë dhe më të vlefshëm në botë. Rekordi aktual i ankandit për një rubin u vendos nga Sunrise Ruby, një gur 25,59 karatësh i gjetur në Myanmar që arriti në 30,3 milionë dollarë në Gjenevë, Zvicër, në 2015.

Estrela de Fura u pre nga një gur i ashpër që bëri bujë kur u zbulua nga minatorët korrikun e kaluar. Fillimisht me peshë 101 karat, pothuajse dy herë më shumë se në formën e tij aktuale, ai ishte rubini më i madh me cilësi të çmuar i zbuluar ndonjëherë.

Guri i madh u pre në një formë më të vogël simetrike dhe u lëmua, procese që heqin papastërtitë dhe përmirësojnë ngjyrën dhe shkëlqimin e një guri të çmuar përpara se të hidhet në treg.

Mozambiku është tani një nga vendet më produktive në botë për nxjerrjen e rubinëve./Albeu.com/


Shtuar 6.04.2023 13:06