Rritet numri i viktimave nga tërmeti në Siri

Numri i të vdekurve në Siri pas tërmetit të së hënës është rritur në 968, sipas qeverisë dhe grupeve të shpëtimit.

Tërmeti vrau të paktën 538 njerëz dhe la të paktën 1,353 të tjerë të plagosur në pjesët e kontrolluara nga qeveria të Sirisë, duke përfshirë provincat e Aleppo, Hama, Latakia dhe Tartus, tha ministria e shëndetësisë.

Në pjesët e kontrolluara nga rebelët në veriperëndim të vendit, të paktën 430 njerëz u vranë dhe më shumë se 1,050 u plagosën, tha grupi i shpëtimit të Helmetave të Bardha, duke paralajmëruar se numri mund të rritet. /albeu.com


Shtuar 6.02.2023 19:05