Rrëzohet helikopteri ushtarak në Indi, humb jetën shefin e Shtabit dhe 12 të tjerë

Një helikopter i ushtrisë indiane që transportonte oficerin e lartë ushtarak të Indisë dhe gruan e tij, u rrëzua të mërkurën në shtetin jugor të Indisë, Tamil Nadu.

Shefi i Shtabit, Gjenerali Bippin Rawat,  ishte në bordin e një helikopteri rus Mi-17V5 që mbante gjithsej 14 persona në rrugën e tyre për në Kolegjin e Personelit të Mbrojtjes, tha një zyrtar i lartë ushtarak për AFP.

Një zyrtar qeveritar tha se 13 persona ishin vrarë dhe se Rawat dhe gruaja e tij ishin në mesin e viktimave.

Rawat, 63 vjeç, u emërua shefi i parë i stafit të Indisë (CDS) nga qeveria e kryeministrit Narendra Modi në fund të vitit 2019.


Shtuar 8.12.2021 14:29